Konkurs na stanowisko stypendysta-doktorant w projekcie naukowym finansowanym ze środków NCN 11.12.2020 13:23

Konkurs na stanowisko stypendysta-doktorant w projekcie naukowym finansowanym ze środków Narodowego Centrum Nauki 2018/31/D/ST8/00792

Miejsce realizacji projektu: Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Poszukujemy osoby entuzjastycznie nastawionej oraz zmotywowanej do pracy na stanowisku Stypendysta - DOKTORANT w Katedrze Technologii Materiałowych na okres 6 miesięcy. Oferowane jest stypendium naukowe w ramach projektu badawczego Sonata pt.: „Badania korelacji między strukturą nadcząsteczkową a właściwościami funkcjonalnymi nowych kopoliamido-estrów opartych częściowo na surowcach odnawialnych” finansowanego ze środków przyznanych przez Narodowe Centrum Nauki, którego kierownikiem jest dr hab. inż. Sandra Paszkiewicz.

Wymagania

Stypendium naukowe NCN może być przyznane osobie, która w chwili rozpoczęcia realizacji zadań w projekcie spełnia którekolwiek z poniższych kryteriów:

a) jest doktorantem, uczestnikiem studiów doktoranckich prowadzonych przez uprawnioną jednostkę organizacyjną uczelni, instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk, instytut badawczy lub międzynarodowy instytut naukowy działający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej utworzony na podstawie odrębnych przepisów;

b) jest uczestnikiem seminarium doktorskiego i pracuje nad przygotowaniem rozprawy doktorskiej;

Kryteria kwalifikacyjne

1. Oferta kierowana jest do absolwentów kierunku inżynieria materiałowa, technologia chemiczna, inżynieria chemiczna i kierunków pokrewnych.

2. Wymagana ocena na dyplomie ukończenia studiów II stopnia z wynikiem minimum dobry plus.

3. Znajomość procesu polikondensacji w stanie stopionym oraz umiejętność obsługi urządzeń do syntezy polimerów kondensacyjnych.

4. Znajomość technik laboratoryjnych m.in. badań lepkościowych (wiskozymetry Ubbelohde, Hopplera), badań podstawowych parametrów fizykochemicznych materiałów polimerowych.

5. Doświadczenie w pracy z materiałami polimerowymi opartymi na surowcach odnawialnych.

6. Znajomość podstaw fizykochemii polimerów oraz umiejętność interpretacji wyników z różnicowej kalorymetrii skaningowej, analizy DMTA, chromatografii gazowej, spektrometrii mas, analizy XRD, analizy FTIR.

7. Dobra znajomość języka angielskiego, pozwalająca na swobodną komunikację w mowie
i piśmie.

8. Biegłość w pracy z programami MS Office, Origin, WAXS FIT, MestRenova oraz programami graficznymi typu Corel Draw, Chem Draw.

9. Umiejętność opracowania wyników badań na potrzeby ich publikacji oraz ich prezentacji na konferencjach krajowych i zagranicznych.

10. Komunikatywność i umiejętność pracy w zespole.

11. Wysoka motywacja do pracy naukowej, poparta dotychczasową aktywnością naukową (np. udział w konferencjach, staże, szkolenia, członkostwo w kołach naukowych).

Od kandydata wymagana jest:

• gotowość do podnoszenia kwalifikacji,

• umiejętność analizy danych i wyciągania wniosków,

• komunikatywność,

• umiejętność pracy w zespole.

Celem projektu jest zbadanie w jaki sposób struktura nadcząsteczkowa wpływa na właściwości funkcjonalne, jak np. właściwości barierowe oraz właściwości mechaniczne nowych materiałów polimerowych, kopoli(amido-estrów), opartych częściowo lub w całości na surowcach odnawialnych. Zbadanie w jaki sposób tworząca się struktura nadcząsteczkowa, w miarę ogrzewania/chłodzenia oraz warunków eksploatacji wpływa na właściwości mechaniczne i barierowe kopolimerów opartych na surowcach odnawialnych, a zwłaszcza na pochodnych kwasu 2,5-furanodikarboksylowego (FDCA).

 Zakres obowiązków

·         Praca badawcza w zakresie opisanym w projekcie;

·         Opracowanie wyników analiz DSC/GC/MS/FTIR/XRD dla otrzymanych materiałów.

·         Publikacja wyników badań w czasopismach naukowych oraz prezentacja rezultatów badań na zebraniach naukowych zespołu;

·         Czynne uczestnictwo w krajowych i zagranicznych konferencjach naukowych oraz stażach naukowych;

·         Systematyczna oraz zorganizowana praca w zespole badawczym w ścisłej współpracy
z Kierownikiem Projektu oraz innymi pracownikami zatrudnionymi przy realizacji grantu

Kandydatowi oferujemy:

·         pracę w dynamicznie rozwijającym się zespole badawczym,

·         możliwość rozwoju naukowego.

Termin i forma składania ofert: 25 grudnia 2020, 23:59, 23:59 e-mailowo na adres: spaszkiewicz@zut.edu.pljjankowski@wi.zut.edu.pl

Dodatkowych informacji udziela kierownik projektu: dr hab. inż. Sandra Paszkiewicz, email: spaszkiewicz@zut.edu.pljjankowski@wi.zut.edu.pl

Warunki zatrudnienia: stypendium w wysokości 1600 PLN miesięcznie wypłacane przez 6 miesięcy trwania projektu.

Planowane rozstrzygniecie konkursu: 26 grudnia 2020r.

Dodatkowe informacje:

Wybrani kandydaci mogą zostać zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, al. Piastów 19, pok. 216, 70-310 Szczecin. O terminie rozmowy kandydaci zostaną poinformowani e-mailem.

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie zastrzega sobie możliwość kontaktu jedynie z wybranymi kandydatami oraz prawo do powiadomienia o podjętej decyzji w sprawie obsadzenia stanowiska jedynie wybranego kandydata. Nadesłanych pocztą ofert nie odsyłamy.