Konkurs na stanowisko stypendysta-doktorant w projekcie naukowym finansowanym ze środków Narodowego Centrum Nauki 2023/51/B/ST8/00775 30.07.2024 12:53

Konkurs na stanowisko stypendysta-doktorant w projekcie naukowym finansowanym ze środków Narodowego Centrum Nauki 2023/51/B/ST8/00775

Miejsce realizacji projektu: Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Poszukujemy osoby entuzjastycznie nastawionej oraz zmotywowanej do pracy na stanowisku Stypendysta - DOKTORANT w Katedrze Technologii Materiałowych na okres 27 miesięcy. Oferowane jest stypendium naukowe w ramach projektu badawczego OPUS pt.: „Opracowanie nowego podejścia do produkcji i kompatybilizacji mieszanin poliestrowych z zastosowaniem hybrydowych dodatków organiczno-nieorganicznych” finansowanego ze środków przyznanych przez Narodowe Centrum Nauki, którego kierownikiem jest dr hab. inż. Sandra Paszkiewicz, prof. ZUT.

Wymagania

Stypendium naukowe NCN może być przyznane osobie, która w chwili rozpoczęcia realizacji zadań w projekcie spełnia którekolwiek z poniższych kryteriów:

a) jest doktorantem, uczestnikiem studiów doktoranckich prowadzonych przez uprawnioną jednostkę organizacyjną uczelni, instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk, instytut badawczy lub międzynarodowy instytut naukowy działający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej utworzony na podstawie odrębnych przepisów;

b) jest uczestnikiem seminarium doktorskiego i pracuje nad przygotowaniem rozprawy doktorskiej;

Kryteria kwalifikacyjne

1. Oferta kierowana jest do absolwentów kierunku inżynieria materiałowa, technologia chemiczna, inżynieria chemiczna i kierunków pokrewnych;

2. Średnia ocen z egzaminów z całego okresu kształcenia na poziomie wyższym
(w przypadku studiów dwustopniowych średnia ocen liczona łącznie dla studiów licencjackich/inżynierskich i studiów magisterskich) co najmniej 4,1;

3. Znajomość procesu polikondensacji w stanie stopionym oraz umiejętność obsługi urządzeń do syntezy polimerów kondensacyjnych.

4. Znajomość procesów z zakresu preparatyki organicznej, w tym destylacji, krystalizacji itp.

5. Znajomość technik laboratoryjnych m.in. badań lepkościowych (wiskozymetry Ubbelohde, Hopplera), badań podstawowych parametrów fizykochemicznych materiałów polimerowych.

6. Doświadczenie w pracy z materiałami polimerowymi opartymi na surowcach odnawialnych.

7. Znajomość podstaw fizykochemii polimerów oraz umiejętność interpretacji wyników z różnicowej kalorymetrii skaningowej, analizy DMTA, spektroskopii dielektrycznej.

8. Dobra znajomość języka angielskiego, pozwalająca na swobodną komunikację w mowie
i piśmie.

9. Biegłość w pracy z programami MS Office, Origin, WAXS FIT, MestRenova, Proteus, TA Analysis oraz programami graficznymi typu Corel Draw, Chem Draw.

10. Umiejętność opracowania wyników badań na potrzeby ich publikacji oraz ich prezentacji na konferencjach krajowych i zagranicznych.

11. Komunikatywność i umiejętność pracy w zespole.

12. Wysoka motywacja do pracy naukowej, poparta dotychczasową aktywnością naukową (np. udział w konferencjach, staże, szkolenia, członkostwo w kołach naukowych).

13. Dodatkowym atutem będzie praktyka odbyta w jednostce zagranicznej.

Od kandydata wymagana jest:

• gotowość do podnoszenia kwalifikacji,

• gotowość do odbywania podróży służbowych, w tym międzynarodowych, obejmujących m.in. udział w konferencjach, szkoleniach i stażach naukowych,

• umiejętność analizy danych i wyciągania wniosków,

• komunikatywność,

• umiejętność pracy w zespole.

Celem projektu jest opracowanie nowego procesowo-zorientowanego podejścia do kompatybilizacji niemieszalnych ze sobą termoplastycznych biopoliestrów (PLA, PEF), bazującego na zastosowaniu innowacyjnych i wysokoefektywnych hybrydowych organiczno-nieorganicznych krzemowych nanomodyfikatorów (silseskwioksanów - SQs) sprzężonych z zastosowaniem dedykowanej ścieżki przetwórczej. Podejście do zastosowania SQs jako środków sprzęgających mieszaniny PLA-PEF bazować będzie na opisaniu odziaływań w przypadku wbudowania odpowiednio funkcjonalnego (względem PLA) SQs jako części makrocząsteczki PEF w procesie jego syntezy, wytworzenia nanodyspersji PEF-SQs w procesach in-situ lub zastosowania SQs jako dodatku wprowadzanego w stanie stopionym w trakcie kształtowania mieszanin PLA-PEF. Wyjście poza dotychczasowe schematy realizacji prac badawczych polegać będzie na zwiększeniu skali procesu oraz powiązaniu zmian w strukturze mieszanin spowodowanej nie tylko chemicznymi i fizycznymi oddziaływaniami pomiędzy ich składnikami, kompatybilizowanych nową generacją środków sprzęgających (SQs), ale i wpływem sił ścinających w warunkach realnych procesów technologicznych. Zróżnicowanie oddziaływania warunków procesowych odbędzie się poprzez kształtowanie mieszanin o różnym składzie chemicznym w układzie prawie pozbawionym ścinania, warunkach intensywnego ścinania oraz zastosowania specjalnej konstrukcji mieszalnika dynamicznego CTM.

 Zakres obowiązków

·         Praca badawcza w zakresie opisanym w projekcie w ramach WP1 oraz WP4;

·         Udział w ustaleniu parametrów syntezy kompozycji na bazie PEF zmodyfikowanych ukłądami SSQs;

·         Otrzymanie oligomerów opartych na pochodnych kwasu 2,5-furanodikarboksylowego;

·         Analiza otrzymanych materiałów (1H NMR, 13C NMR, FTIR);

·         Analiza fizykochemiczna próbek (lepkość, gęstość itp.);

·         Przygotowanie próbek do analiz (ekstrakcja do NMR, wtryskiwanie, prasowanie itp.);

·         Wsparcie w analizie termicznej i strukturalnej kompozycji polimerowych za pomocą analiz DSC i DMA;

·         Analiza właściwości wytrzymałościowych otrzymanych materiałów;

·         Udział w doborze rodzaju i ilości katalizatora oraz stosunku glikol:diester w procedurze DoE oraz udział w weryfikacji danych z tablicy ortogonalnej;

·         Publikacja wyników badań w czasopismach naukowych oraz prezentacja rezultatów badań na zebraniach naukowych zespołu;

·         Czynne uczestnictwo w krajowych i zagranicznych konferencjach naukowych oraz stażach naukowych;

·         Systematyczna oraz zorganizowana praca w zespole badawczym w ścisłej współpracy
z Kierownikiem Projektu oraz innymi pracownikami zatrudnionymi przy realizacji grantu

Kandydatowi oferujemy:

·         pracę w dynamicznie rozwijającym się zespole badawczym,

·         możliwość rozwoju naukowego

·         odbycie stażu naukowego w Instytucie Struktury Materii w Madrycie (2-4 tygodni);

Termin składania ofert: 30 sierpnia 2024, 23:59

Warunki zatrudnienia:

Stypendium w wysokości 2500 PLN miesięcznie wypłacane przez 27 miesięcy.

Planowane rozstrzygniecie konkursu: 31 sierpnia 2024 do 16:00.

Rozpoczęcie realizacji prac: 1 września 2024

Dodatkowe informacje:

Wybrani kandydaci mogą zostać zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, al. Piastów 19, pok. 216, 70-310 Szczecin. O terminie rozmowy kandydaci zostaną poinformowani e-mailem.

Termin i forma składania dokumentów:

30 sierpnia 2024, 23:59; mailowo na adres: spaszkiewicz@zut.edu.pl

Dodatkowych informacji udziela kierownik projektu: dr hab. inż. Sandra Paszkiewicz, prof. ZUT, email: spaszkiewicz@zut.edu.pl